Łódź, Polska
+48 784 33 22 73
kontakt@teatrmer.pl

O nas

Teatr MER powstał w 2002 roku z inicjatywy aktorów z Łodzi: Ewy Gałat, Marcina Truszczyńskiego i Roberta Wojciechowskiego. Inspiracją do stworzenia Teatru MER była potrzeba samorealizacji, nas aktorów, jako twórców. Chcieliśmy bowiem mieć całkowity wpływ na kształt i charakter artystyczny spektaklu. Prostymi środkami tworzymy najbardziej kreatywny świat dla wyobraźni. Pobudzamy wrażliwość, wywołujemy uśmiech i poruszamy ważne problemy. Od tego czasu zrealizowaliśmy siedem premier. W 2002 roku powstał „Jacek i Placek”, który został wyróżniony na Światowym Festiwalu Teatrów Lalek w Pradze 2004 . W tym samym roku zdobyliśmy główną nagrodę na festiwalu – Dziecięce Lato Teatralne, organizowanym w Warszawie, gdzie występowały zaproszone teatry nieinstytucjonalne z całej Polski. W roku 2006 wystąpiliśmy na DLT z nowym spektaklem „Pinokio”. W czerwcu 2011 roku miała miejsce premiera spektaklu „Jaś i Małgosia” a tuż przed świętami Bożego Narodzenia przedstawienie – „Gerda i Kaj”. Przedostatnia nasz premiera to „Calineczka”. 1 czerwca 2017 roku zaprezentowaliśmy najnowszy spektakl – „Mały Książę”. Doświadczenie, które zdobyliśmy pracując w profesjonalnym teatrze postanowiliśmy wykorzystać zakładając swój własny. Uśmiech dziecka to przecież jedna z najwspanialszych rzeczy na świecie. Docieramy do widza bezpośrednio grając w teatrach, Domach Kultury , szkołach, przedszkolach, biorąc udział w festiwalach. W roku 2005 zostaliśmy zaproszeni przez Polonię do Madrytu gdzie około 800 dzieciaków zgromadzonych w sali teatralnej zobaczyło przygody dwóch takich co ukradli księżyc. W 2013 odwiedziliśmy szwedzką Polonię i staraliśmy się znów zabrać do kraju „rogala”. Tym razem prosto ze Sztokholmu. A w 2017, 2018 i 2019 odwiedziliśmy Norwegię, do której zabraliśmy Królową Śniegu, Jasia i Małgosię oraz Małego Księcia.
Ewa Gałat – aktorka
W 2000r. ukończyła naukę w Wyższej Szkole Sztuki i Projektowania w Łodzi w zawodzie animator kultury o specjalności: aktorskie formy estrady, radia i telewizji. W tym samym roku rozpoczęła pracę w Teatrze Lalek Arlekin w Łodzi w charakterze adeptki. W 2004r. złożyła egzamin przed Komisją Egzaminacyjną ZASP w Warszawie, który uprawnia ją wykonywania zawodu aktorki. W tym zawodzie pracowała w Teatrze Lalek Arlekin do 2010 roku. Jest również absolwentką Wyższej Szkoły Humanistyczno - Ekonomicznej w Łodzi, na wydziale Realizacja Obrazu Filmowego, Telewizyjnego i Fotografia, o specjalności Realizacja Obrazu Filmowego i Telewizyjnego.
Marcin Truszczyński – aktor, animator kultury, instruktor terapii zajęciowej
W 1997r. ukończył naukę w Wyższej Szkole Sztuki i Projektowania w Łodzi w zawodzie: animator kultury, o specjalności: aktorskie formy estrady, radia i telewizji. Od roku 1996 pracował w Teatrze Lalek Arlekin w Łodzi w charakterze adepta. W 2001r. złożył egzamin przed Komisją Egzaminacyjną ZASP w Warszawie, który uprawnia go do wykonywania zawodu aktora. W tym zawodzie pracował w Teatrze Lalek Arlekin do 2010 roku. Jest absolwentem Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi - Wydział Organizacji Sztuki Filmowej. Od 2012 roku pracował także z osobami z niepełnosprawnościami tworząc Teatr JiM w łódzkiej Fundacji JiM. W grudniu 2023 roku został kierownikiem Domu Kultury 502 Miejskiej Strefy Kultury w Łodzi.
Anna Maria Guzik – aktorka, nauczyciel akademicki
Do 2010 roku związana z łódzkim Teatrem Lalek "Arlekin" oraz alternatywnym "Teatrem Zakład Krawiecki" we Wrocławiu. W tym samym roku dołączyła do Teatru MER. Obecnie wykładowca i Prodziekan w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej we Wrocławiu na Wydziale Lalkarskim. Prowadzi zajęcia z techniki "Gra aktorska marionetką" na II roku studiów. Na swoim koncie oprócz realizacji teatralnych posiada także prowadzenie warsztatów artystycznych dla dzieci i dorosłych w Polsce i poza jej granicami m.in. z czarnego teatru w Finlandii w 2008 r oraz współpracę przy projektach offowych. Przez całe życie związana z teatrem lalek dzięki ojcu, również aktorze-lalkarzu, który zaszczepił w niej miłość i pasję do małych form teatralnych. Teraz ona stara się przekazać te wartości i zapał do pracy tym dużym dzieciom i tym małym. Wiceprezes Zarządu Fundacji Tworzenia i Promowania Sztuki - ależ Gustawie!